380V 20kw 3 Color Screen Printing Machine Fully Automatic
Datos del producto:
| Lugar de origen: | Dongguan China |
| Nombre de la marca: | SENNY |
| Certificación: | CE SGS |
| Número de modelo: | Las demás: |
Pago y Envío Términos:
| Cantidad de orden mínima: | 1 unidad |
|---|---|
| Precio: | negotiable |
| Detalles de empaquetado: | paquete de madera contrachapada |
| Tiempo de entrega: | un mes |
| Condiciones de pago: | TT o LC |
| Capacidad de la fuente: | 10pcs/mes |
|
Información detallada |
Descripción de producto
1-3 Color Fully Automatic Screen Printing Machine With Independent PLC Program And Touch Panel Control System
Technical Specifications:
| Model | SL700 |
| Cylindrical container diameter | Φ150-Φ350mm |
| Cylindrical container height | 200-400mm |
| Power voltage | 380V 50Hz |
| Air Pressure | 5-7kg/cm2 |
| Max. screen frame size | 1200 X 400mm |
| Power consumption | 20KW |
| Machine weight | 2500kg |
| Max. printing speed | 5000pcs/hr |
| Dimension | L12000XW2500XH1800mm |
Application:
This printing system SL700-3 is for rounded(cylindrical) plastic buckets only, the volume can be 5-30L; it is widely used in chemical and food package. We can accept customized machine according to your requirements, the max color can be 12.
Features:
1. Auto-speed adjustable conveyor and direction-fixation system.
2. Auto continuous flame treatment system.
3. Pre-fixation function for cylindrical bottles and double direction shut-and-open printing system can monitor no printing without object function.
4. The device for changing cylindrical bottles from elliptical bottles.
5. Curing system with Americal UV lamp.
6. 2 meters check-convoy for the finished objects.
7. Independent PLC program control system and touch panel control system.
8. The machine works steady because using name-brand electric parts.
![]()
Screen printing device
![]()
Blanking device
![]()
Printing samples
![]()



